Ayet Çözümlemeleri

İnşallah bu sayfaya zamanla kitapçıktakilere ilave örnek ayet çözümlemelerini ekleyerek Kuranı Kerim öğrenmeye ve anlamaya çalışan arkadaşlarımıza faydalı bir kaynak olmasını planlıyoruz.

اَللهُ نَزَّلَ اَحْسَنَ الْحَدٖيثِ كِتَابًا مُتَشَابِهًا مَثَانِىَ تَقْشَعِرُّ مِنْهُ جُلُودُ الَّذٖينَ  َخْشَوْنَ رَبَّهُمْ ثُمَّ تَلٖينُ جُلُودُهُمْ وَقُلُوبُهُمْ اِلٰى ذِكْرِ اللّٰهِ ذٰلِكَ هُدَى اللّٰهِ يَهْدٖى بِهٖ مَنْ يَشَاءُ وَمَنْ يُضْلِلِ اللّٰهُ فَمَا لَهُ مِنْ هَادٍ

Allah, sözün en güzelini; âyetleri, (güzellikte) birbirine benzeyen ve (hükümleri, öğütleri, kıssaları) tekrarlanan bir kitap olarak indirmiştir. Rablerinden korkanların derileri (vücutları) ondan dolayı gerginleşir. Sonra derileri de  vücutları da) kalpleri de Allah’ın zikrine karşı yumuşar. İşte bu Kur’an Allah’ın hidayet rehberidir. Onunla dilediğini doğru yola iletir. Allah, kimi saptırırsa artık onun için hiçbir yol gösterici yoktur. (Zümer, 2

 Yeni kelimeler: Müteşabih (birbirine benzeyen). Teşbih (benzetme) kelimesinden türeyen bir kelime olduğu farkedilecektir. Mesani (Çift, tekrarlanan)  

Parantez içindeki sayfa sayıları o kelimenin kitapçıkta hangi sayfada geçtiğine işaret ediyor.

Cümle kuruluşu olarak özne- yüklem- nesne şeklinde basit bir yapı karşımızda.

Kelime yapısı olarak nezzele fiili geçmiş zaman 3. Tekil şahıs olup herhangi bir ek almamış.

 

DİKKAT:

Kuran 500 Kelime dosyasının sonunda yer alan dilbilgisi notlarında ciddi miktarda eklemeler yapılmış olup örnek ayetlerle konular zenginleştirilmiştir. 10.12.2012 tarihiyle son hali sayfamıza eklenen dosyayı muhakkak inceleyin.

http://www.ilimtalibi.com/?Syf=3&pt=Dosyalar

 


Yorumlar - Yorum Yaz